EDIT MAIN
Plus_blue

Athletes of the Month


The Athletes of the Month program is sponsored by Wegman's, The Hornell Evening Tribune and the WC Athletic Department. Coaches nominate athletes from their individual programs and then a committee chooses the Athlete of the Month.

2019-2020

September 2019: Titan Rocha, Soccer, Class of 2023
October 2019: Nikolai Zastawrny, Football, Class of 2020
November 2019: Kim Gascon, Volleyball, Class of 2020
December 2019: DeAndre Green, Basketball, Class of 2020
January 2020:  Jaden Rocha, Indoor Track, Class of 2021
February 2020: Karissa Bosh, Indoor Track, Class of 2020
March 2020: Cameron Huber, Basketball, Class of 2020
April 2020:
May 2020:
June 2020: 

2018-2019

September 2018: Emma Baker, Swimming, Class of 2019
October 2018: Connor Englert, Football, Class of 2019
November 2018: Owen Snyder, Swimming, Class of 2019
December 2018: Israel McClure, Indoor Track, Class of 2019
January 2019: Kyle Allen, Swimming, Class of 2019
February 2019: Jordyn Quackenbush, Indoor Track, Class of 2019
March 2019: Delaney Brehm, Basktball, Class of 2019
April 2019: Hannah James, Softball, Class of 2019
May 2019: Ashley Page, Track and Field, Class of 2019
June 2019: Ja'mil Horner, Track and Field, Class of 2019

2017-2018

September 2017: Brandon DeGuarde, Football Class of 2019
November 2017: Mackenzie Curtin, Girls Swimming, Class of 2018
December 2017: Israel McClure, Indoor Track, Class of 2017
January 2018: Colton Moir, Indoor Track, Class of 2018


2016-2017

September 2016: Kadeynn McInnis, Girls Swimming, Class of 2017
October 2016: Michael Schumacher, Boys Varsity Soccer, Class of 2017
November 2016: Samantha Stanton, Girls Swimming, Class of 2019
December 2016: Mark Sabins, Wrestling, Class of 2017
January 2017: Jason Page, Indoor Track, Class of 2017
February 2017: Greg Schwab, Boys Swimming, Class of 2018
March 2017: Alex Button, Girls Basketball, Class of 2018
April 2017: Hanna Recktenwald, Softball, Class of 2017
May 2017: Eythan Briggs, Baseball, Class of 2017
June 2017: Maggie McAllister, Girls Track, 2018


2015-2016

September 2015: Rebekah Wilkinson, Girls Swimming, Class of 2016
October 2015: Kaitlyn Bernal, Girls Tennis, Class of 2016
November 2015: Jessica Hammers, Girls Soccer, Class of 2016
December 2015: Trevor Kline, Boys Swimming, Class of 2016
January 2016: Madison Lewis, Indoor Track, Class of 2016
February 2016: Jack Gibson, Basketball, Class of 2017
March 2016: Meghan Curtin, Indoor Track, Class of 2016
April 2016: Vanessa Motzer, Outdoor Track, Class of 2016
May 2016: Anthony Sarago, Outdoor Track, Class of 2016
June 2016: Madison Lewis, Outdoor Track, Class of 2016