EDIT MAIN
Plus_blue

Golden Eagle Staff Awards


Awarded to staff members who exemplify leadership in order to improve the district's educational system: 

  • Dedication to WCCS students, staff and district
  • Example of living the district's mission, vision and goals
  • Models and promotes positive character in their daily interactions with each other and with students and their families
  • Assumes a leadership role in regard to district goals and growth
  • Exceeds expectations by providing a service that benefits the entire district

Administrators will nominate individuals who will be reviewed by the administrative team. Nominations from staff members can be given to any administrator for consideration or email to Becky Wager at RWager@wccsk12.org

2010-2011 Golden Eagle Recipients:

  • Juli Severson (APPR Committee)
  • Cindy Carman (APPR Committee)
  • Betsy Kurtz (APPR Committee)
  • Laurie Crocker (APPR Committee)
  • Julee Acomb (APPR Committee)
  • Lesly Doupe (APPR Committee)
  • Michelle Curtin (APPR Committee)
  • Dan Folts (APPR Committee)
  • Eileen Feinman (APPR Committee)

2009-2010 Golden Eagle Recipients

  • Rich Miller - SchoolTool lead teacher
  • Terrie Applin - SchoolTool lead teacher
  • Dawn Burdick - SchooTool lead teacher
  • Carie VanAuken - SchoolTool lead teacher
  • Wanda Alsheimer - SchoolTool lead teacher
  • Michelle Maker - Assisting in writing PTSA Grant
  • Dawn Voss - Dedication professional, team attitude, leader
  • John Crossett - whale watch
  • Wanda Alsheimer - GVEC PD Facilitator/Critical Thinking Initiative
  • Darla McMahon - GVEC PD Facilitator/Critical Thinking Initiative
  • Lauri Crocker - GVEC PD Facilitator/Critical Thinking Initiative
  • Cindy Carman - GVEC PD Facilitator/Critical Thinking Initiative
  • Tiffany Blake - GVEC PD Facilitator/Critical Thinking Initiative
  • Matt Bondgren - Guided Study Hall implementation
  • Emily Quinn - DI Training/teacher leader/transformational leader
  • Kristin Wallace - DI Training/teacher leader/transformational leader
  • Heather Deusenberry - DI Training/teacher leader/transformational leader
  • Jay Kaczmarek - TAH grant
  • Marilyn McIntyre - above and beyond for elementary (book fair, special events etc)
  • Cindy Bentley - math mapping, commitment, time and dedication to math review
  • Julee Acomb - coordinating 5-8 test schedule
  • Linda Donovan - PLC leader
  • Dick Tweddell - volunteering of time by providing outstanding service to the district

2008-2009 Recipients

  • Penny Patton - Cohocton Elementary
  • Bev Speers - Superintendent's Office
  • Tracy Proctor - Bus Garage
  • Rose Fox - High School
  • Lesley Doupe - Middle School
  • Sara Belcher - High School
  • DeeDee Kuhn - Wayland Elementary
  • Lynn Binnert - Cohocton Elementary
  • Melonie Coley - Lego League and website design
  • Michelle Curtin - Lego League
  • Cora Saxton - PBIS grant writing and co-chair
  • Deb Perkins - PBIS grant writing and co-chair
  • Charles Brewer - years of service to BOE, SDMT, team member
  • Flo Cappiello - website design
  • Dan Folts - STARRED Literary Magazine

2007-2008 Recipients

  • Emily Quinn - High School
  • Michele Colegrove - Wayland Elementary
  • Sharon Manley - Cohocton Elementary
  • Mary Peaty - Wayland Elementary
  • Brenda Richey - Middle School
  • Juli Krajci - Middle School
  • Michelle DeGraff - Wayland Elementary
  • Dan Rugg - High School
  • Don Griffing - High School
  • Mary Robson - Wayland Elementary
  • Bob Lewis - High School
  • Maggi Masci - High School
  • Marleen Mark - High School
  • Carol Geiselman - High School
  • Mary Lou McKelvey - Wayland Elementary